Outdoor ve městě ano či ne

Diskuse nevyzněla naprázdno, vyvinula se ve dva nesmiřitelné tábory obhájců a odpůrců tohoto životního stylu, a tak si nezávislý čtenář mohl vytvořit docela věrohodný obraz současné situace v městských ulicích.

procházka v dešti

Co je to outdoor

Hloupá otázka? Ani ne, neboť řada lidí zná tento výraz jen velmi povrchně. Předně bychom si měli uvědomit, že první člověk, který u nás otevíral specializované obchody s názvem HUDY sport, byl jistý pan Hudeček, nadšenec tohoto životního stylu a především jeho propagátor. Obrovský boom tohoto druhu zboží začal v polovině 90. let, lidé se nechali zlákat kvalitními výrobky a pobyt v přírodě tím pádem získal jinou dimenzi.

Mnozí z nás se ovšem stále domnívají, že jde především o funkční oblečení, které patří na horská úbočí, na sjezdovku, na cyklostezku, zkrátka všude tam, kde sněží, prší, duje silný vítr, a kde byste v košili s kravatou, v saku a s lakýrkami neuspěli. To je pravda jen částečně, neboť outdoor znamená v jistém smyslu pohodlí. Tyto speciální modely kalhot, bund, čepic, obuvi, rukavic atd. jsou především nesmírně pohodlné a usnadňují pohyb v exteriéru natolik, abychom se cítili příjemně a vnímali svět kolem sebe s větší radostí. A to je právě onen kámen úrazu, proč se v diskusi pod článkem vytvořily dva tábory lidí.
člověk s deštníkem

Módní elegance stylového oblečení, častokrát vídaného na molech módních přehlídek, kde má vzhled větší preference než pocitový komfort, je v určitém směru diktátem módních návrhářů a jakéhosi trendu, vývojového směru, postupujícího odkudsi kamsi. Outdoor naopak využívá předností a slabin lidského těla, snaží se mu vyjít vstříc, nejvíce markantní to bývá u obuvi. Je až s podivem, jaké modely bot běžně vídáme na ulicích, ze zdravotního hlediska naprosto nepřijatelné, bez anatomické stélky, špatně prodyšné, tvarově i materiálově nevhodné.

Co říci na závěr? Každý z nás má jiné priority vnímání světa a svého já. Někdo preferuje vnější vzhled, jiný dává přednost praktickému a funkčnímu pojetí. Měli bychom tedy především respektovat oba tábory. Tento způsob odívání zkrátka patří jak do přírody, tak i do města.

Mimochodem, v okamžiku, kdy se v městských ulicích zvedne vítr, přijde průtrž mračen, z chodníku se pomalu stává mělké jezero, muž ve smokingu čvachtá v promáčených botách a ponožkách, nad hlavou deštník, který musí držet jednou rukou, do toho zazvoní telefon, deštník mu při manipulaci s mobilem upadne na zem nebo odletí… a vyznavač pohodlného životního stylu? V klidu natáhne kapuci, goretexová membrána v botách dopřeje chodidlům sucho a teploučko, má obě ruce volné a může pak jen s úsměvem pozorovat toho promáčeného muže ve smokingu.