Jak vybrat vhodný lustr do pokoje

Jednou z nejlepších věcí na zařizování nového domova je možnost vybrat si kompletně nové vybavení. To se týká nejen nábytku, ale i dalších věcí, jako například osvětlení. V každém hobby obchodě najdeme velké množství nejrůznějších typů lustrů či svítidel. Je jich tolik, že nakonec může být i problém si mezi nimi vybrat vhodný lustr do pokoje. Přesto existují určitá kritéria, na která bychom měli myslet.

V první řadě je to samozřejmě jasnost. Jistě, ta se odvíjí také od použitého typu žárovky či svítidla, avšak sám lustr také hraje roli. Je to především počet žárovek, který je na něj možné umístit, a také konstrukce stínidla. Jak moc je otevřená?

klasický zdobený lustr

Zde je potřeba vzít v úvahu velikost místnosti, do které jej chceme umístit. Obecně platí, že čím je menší, tím nižší jas je potřeba, a naopak. U těch, které jsou skutečně velmi rozměrné, je však vhodnější pořídit lustrů více, neboť by snadno mohlo dojít k situaci, že ve středu místnosti bude světlo příliš ostré a na jejích okrajích naopak šero.

Důležité jsou také jeho rozměry, především výška. Tady je zase potřeba vzít v úvahu výšku stropu. Čím vyšší je, tím větší svítidlo si můžeme dovolit. Svou roli by ovšem také měla hrát výška obyvatel domu. Rozhodně totiž není ideální, pokud se budou muset při každém průchodu pod ním ohýbat.

moderní typ lustru

Opak ovšem také není dobrý – pokud potřebujete dlouhý žebřík, abyste mohli vyměnit žárovku, rozhodně je dobré uvažovat o změně. Koneckonců, náš domov by měl být zařízen tak, abychom jej mohli obstarávat co nejpohodlněji.

Také by se měl svým vzhledem do daného pokoje hodit. Neměl by zde působit jako pěst na oko, ale celý interiér vhodně doplňovat. A to bez ohledu na to, zda se jej rozhodneme použít jako centrální prvek, nebo doplněk. Ať se nám to totiž líbí nebo ne, vždy bude mít vliv na výsledný dojem, kterým bude onen pokoj působit.

Výběr tedy není jednoduchý, avšak věřte, že úsilí, které vynaložíte, se vám rozhodně brzy vrátí.