Víte, co nikdy nesmí přijít do kanalizace a jak poznat, že je potřeba ji vyčistit?

Ucpaná kanalizace je velkým nepříjemným problémem, asi nikdo z nás to zažít nechce. Proč se vlastně může kanalizace ucpat a jak to snadno poznáme?

Víte, co nikdy nesmí přijít do kanalizace a jak poznat, že je potřeba ji vyčistit?

Ucpaná odpady v domácnosti poznáme docela snadno. Prvním znakem je špatně odtékající dřez či umyvadlo, voda přestane lehce a okamžitě odtékat a hromadí se, přidat se může i nepříjemný zápach. Pak je nutné okamžitě začít odpady čistit, což by mělo pomoci. Jenže někdy není problémem jen ucpaný odpad, někdy je problém v zanesené kanalizaci, což může mít mnohem horší dopad. V rodinném domě se to může zvrtnout až tak, že vám domov doslova vyplaví splašky, běžně se také můžeme setkat s problémy s toaletou, odtoky, které už prostě neodtékají vůbec, i když by měly a samozřejmě i tohle všechno doprovází nehorázný zápach. V mnoha případech si ale za tyto problémy mohou lidé sami. Protože ne všechno, co do odpadu splachujeme, tam opravdu patří.

ucpaná kanalizace

Co nikdy nesmí přijít do kanalizace?

I když bychom tohle prostě měli vědět, ne vždy se tomu vyvarujeme. Někdy za to může nedorozumění, nehoda, někdy i třeba nevědomost ale dost často jde o to, že si prostě řekneme, že se pro jednou nic nestane. To ale není tak úplně pravda. Do kanalizace, tedy do odpadů ve dřezu, umyvadle ale ani do toalety nepatří rozhodně vlhčené ubrousky, ale ani vatové tampóny, roličky od toaletního papíru, hygienické dámské potřeby, plenky, kusy textilií, obinadla, ale ani nejrůznější tekutiny, jako oleje, mastnota z vaření, barvy a podobně. Říkáte si, že tohle ví každý? Ale právě tyto věci se v ucpaných trubkách kanalizací nacházejí nejčastěji. Ne vždy se to ale vyplatí.

čištění kanalizace

Jak dosáhnout čisté kanalizace?

Čištění kanalizace provádí vždy odborná firma, nejde totiž jen o běžné čištění odpadů, na které si můžete zprvu troufnout i sami. Problémy v kanalizaci se obvykle objeví právě v souvislosti s tím, že se v ní objeví něco, co by tam rozhodně být nemělo. Je tedy opravdu důležité dbát na to, co do odpadů doma vhazujeme. Jakmile se totiž věci, které tam nepatří, nahromadí, kanalizace se zanese, ucpe a právě zápach vás na tento problém upozorní obvykle jako první.

Můžete udělat jediné, preventivně čistit odpady a dávat si pozor na to, co do kanalizace vhazujete. Někdy ale nepomůže ani to, stačí i malá nesrovnalost, malý problém, který vy sami neovlivníte, a kanalizace se zanese a sama ozve.