Tři nejčastější omyly ve výživě dětí

Pro zodpovědného rodiče docela oříšek. Jak ho rozlousknout?
Mýtus číslo 1: Vyvíjející se dětský mozek potřebuje cukr. Cukr neškodí, pokud má dítě dostatek pohybu, kterým kalorie spálí.
holčička s melounem
Pravda: Zdravá varianta cukru neexistuje.
Bohužel je to tak. I zdravější varianty cukru jako například med obsahují velké množství fruktózy a glukózy. Ani moderní agávový sirup nelze doporučit. Jde o vysoce průmyslově zpracovaný produkt, který obsahuje až 75% fruktózy, což je dokonce víc než kritizovaný sirup kukuřičný.
Při výběru sladidla je třeba sledovat obsah cukru, obsah fruktózy a glykemický index. Není však nutné propadat depresi a hroutit se, když potomek kousne do jablka! Stačí přestat kupovat slazené nápoje a průmyslově vyrobené cukrovinky. A při vaření doma snížit množství sladidla v receptu.
jídlo pro děti
Mýtus číslo 2: Nejlepší pro dítě jsou speciální „dětské“ potraviny.
Pravda: Hlavní je, aby dítě jedlo kvalitní čerstvou stravu.
Vysoce průmyslově upravené potraviny pro děti jako různé sušenky, pitíčka nebo balené svačinky obsahují velké množství cukru, konzervačních látek, ale také atraktivní obal s oblíbeným dětským hrdinou. Potravinářský průmysl bohužel produkuje většinu potravin s velkým množstvím cukrů, tuků, soli a aditiv, na kterých si (nejen) dětské tělo snadno vytvoří závislost.
Každá maminka ve skrytu duše tuší, že tato lákadla s dobou spotřeby za x let těžko předčí čerstvě doma připravený pokrm z kvalitních surovin. Dětské orgány jsou velice citlivé k reziduím agrochemikálií a různým aditivům z potravin, proto je co nejvyšší kvalita potravin opravdu zásadní.
Mýtus číslo 3: Dítě by mělo jíst kdykoliv má chuť, jinak nebude mít dostatek živin.
Pravda: Dítě by mělo dostat maximálně 5 výživných pokrmů denně.
Jde sice o individuální záležitost, ale zcela jistě platí pro každé dítě, že pokud bude mezi jídly ujídat cokoliv vysoce sacharidového, jako například piškoty nebo sušenky, případně popíjet slazené džusy, nemohou pak rodiče bědovat, že z pracně uvařeného hlavního jídla nesní téměř nic.
Samozřejmě není třeba dítko nechat trpět hlady, ovšem v případě nouze mu podáme zeleninu, kousek sýra nebo pár ořechů.