Rodiče by měli být dětem oporou a příkladem

Život je plný překvapení, a zatímco rodiče se jim tak trošku vyhýbají, děti a dospívající je mají rádi. Ono kouzelné slůvko proč, používají dospělí velmi málo. Na otázku, jestli je nutné mít na sobotní oslavě narozenin dítěte po ruce mobilní telefon, mnoho dospělých odpovědělo, že přeci musí zůstat na příjmu za všech okolností. Jenže ne vždy je to pravda a opravdu nutné. Plán zněl jasně: oslavit narozeniny. Bohužel smutné dětské oči prosící o chvilku věnování, nějak nefungují. Moderní uspěchaná doba nutí většinu populace být online. Otázky, proč telefon dospělí nevypnou a nehrají si s dětmi, zůstávají nezodpovězené.

mamča s mimčem na zahradě

Jedno je ale jisté. Zvídavost dětí a mladých, je nekonečná. Vyvádí jejich myšlenky z každodenní šedi a mohou se radovat z nových věcí a překvapení. I někteří dospělí se ocitnou v této fázi, ale dlouho u ní nezůstanou. Přitom je to všechno tak uvolňující, takže stres a nenávist se neobrací z rodiče na potomka. Jedním takovým příkladem je obyčejná procházka lesem. Zatímco máma jde kupředu, její děti objevují brouky a motýly, zvuky i barvy. Představivost ale zůstává všem generacím, a tak se může zakřivený kmen stromu rázem proměnit v pohádkovou bytost. Fantazii děti popouští uzdu neustále, měli bychom se od nich také něco přiučit, zastavit se a vnímat detaily, ze kterých načerpáme inspiraci do dalších všedních dnů.

Co na srdci, to na jazyku. Rčení platí hlavně u malých dětí. Neznají totiž přetvářku a lež. To se učí až později od dospělých. Neznamená to ale, že všichni lžou. Také hmotný majetek se porovnává s ostatními.
asijská holčička
Drahý mobilní telefon, lepší auto, značkové oblečení a mnoho dalšího, to všechno vypovídá o osobnosti lidí. Přestože by k tomu máma s tátou měli přistupovat nezaujatě, protože jejich malé potomky tohle opravdu nezajímá, soustředí se právě na to, aby si i oni mohli ukrojit kousek bohatství a luxusu. Neměli by ale zapomínat na to, odzbrojující upřímnost vede ku prospěchu. S ratolestmi je dobré hrát hry, malovat, kreslit, vyrábět nebo předvádět pantomimu, aby se rozvíjela fantazie, kreativita a přirozený výraz.