Problém jménem exekuce

Je už starou známou pravdou, že se mnozí z našinců zadlužují. A stejně tak je pravdou, že mnozí z těchto následně nemohou nebo nechtějí splácet a nakonec se tak propracují až k exekuci svého majetku. Tedy k momentu, kdy je jim v souladu se zákonem zabavován majetek, aby byl jeho prodejem nesplacený dluh vyrovnán nebo aby byli věřitelé alespoň v rámci možností zčásti uspokojeni.
Situace lidí, kteří se v exekuci ocitají, není nikterak příjemná. Ba je pro ně i více než obtížně zvládnutelná. Protože takové exekuce nejednou zničí člověku celý zbytek života. A i když ne, aspoň mu ho dost citelně obrátí naruby.
metr na peněžence
A proto bychom se možná mohli trochu zaradovat ze zjištění prezidia Komory exekutorů, podle kterého loni poprvé více exekucí skončilo, než začalo. Tedy bylo méně těch, kdo se dostali se svými dluhy do jinak než exekucí neřešitelné situace, než těch, kdo se do této situace nově dostali.
Ovšem zároveň je nutno konstatovat, že nemáme žádný důvod se tím nějak pyšnit. Loni totiž zahájili exekutoři 505000 nových exekucí, což sice bylo o 106000 méně než v roce tomuto předcházejícím, ovšem přece jenom to bylo pořád ještě přes půl milionu těchto neradostných rozhodnutí.
A klesl sice počet lidí, na něž byla exekuce uvalena, což zní hezky, ovšem stále jich je podle exekutorské komory na 770000, což je sakra velké číslo.
Zároveň prý také roste počet ukončených exekucí, což je dobře, ovšem loni bylo těch ukončených 540000, a to žádná hezká cifra není.
A to ještě vezměme v potaz, že prý není jasné, kolik exekučních řízení je přerušeno, třeba kvůli probíhajícímu insolvenčnímu řízení, takže prý u nás možná máme celkem i 4,5 milionu exekucí.
Nových exekucí ubylo loni všude, především na jižní Moravě a v Praze, ovšem i na severu Čech a Moravy, kde je exekucemi zasaženo nejvíce lidí. Jen v Teplicích a Semilech tomu bylo nepatrně jinak.
platební neschopnost
Lépe je a prý i v příštím roce bude proto, že tu máme vysokou zaměstnanost, že tu probíhají legislativní změny, jsou tu možnost spojování exekucí i nová pravidla pro oddlužení. Zregulovaly se nebankovní společnosti, zrušila se rozhodčí řízení a smlouvy a snížily advokátní tarify a přísudky. A hlavně si víc vyděláváme díky rostoucí ekonomice. A když se navíc ještě zjednoduší exekuční řízení a věřitelé budou daňovými pobídkami motivováni k zastavení exekucí, bude prý ještě líp.
I když bych zase dodal – jak pro koho.
Protože z dnešních exekucí nelze mít radost, jakkoliv je jich méně, a z toho, jak se mění legislativa v neprospěch věřitelů, už teprve ne.