Jak šetřit efektivně a přitom se neomezovat?

Většina z nás stále mluví o „šetření peněz“. V poslední době je to však poměrně velký problém, protože jsme neustále obklopeni pobídkami k nákupu. Ať se jedná o všudypřítomné reklamy nebo obchody, které jsou na každém rohu… Barevné výlohy plné lákavých produktů a velkých cedulí „akce“ nebo „zdarma“. Kdo by neodolal?
V této době je potřeba odolat a kupovat si opravdu jen to, co skutečně potřebujeme. Máme ale neustále pocit, že „o něco přicházíme“ a že bychom mohli mít „spoustu věcí za výhodnou cenu“, za kterou už to jinde nekoupíme… Těchto předsudků je třeba se zbavit a vytvořit si jakýsi nadhled nad věcí.
kasička na mincích.jpg

Jak tedy šetřit aniž byste přicházeli o potěšení a omezovali se?

1. Kupujte skutečně jen to, co potřebujete. Udělejte si seznam, sledujte akční letáky. Nakupte si do zásoby produkty, které jsou v akci, pokud víte, že je časem BUDETE potřebovat.
2. Spotřebiče náročné na elektřinu spouštějte hlavně v levných hodinách, které si zjistěte přes vašeho dodavatele elektřiny. Je to skvělá věc! Za jeden den toho moc neušetříte, ale za rok celkem dost. A to už se vyplatí!
listy v žárovce.jpg
3. Založte si spoření nebo si jen spořte doma do kasičky/obálky a slibte si, že na uložené peníze NESÁHNETE! Je tak vhodné vymyslet si, na co budete šetřit, pak spíš odoláte ušetřené peníze utratit. Spořicí účty nejsou v poslední době příliš efektivní. Nejvýhodnějšími se zdají být stavební spoření, ale je třeba si nejprve pořádně přečíst podmínky.
4. Vyvarujte se chození do nákupních center nebo pasáží jen pro „strávení svého volného času“. Pokud nic nepotřebujete, určitě vás v obchodech něco zaujme a koupíte si to. Bylo však potřeba si tu věc koupit?
peněženka pod lupou.jpg
5. Ušetřete na jídle. Denní chození do restaurace na obědy není úplně nejlevnější. Vezměte si, jak dlouho musíte pracovat, jen abyste si na ten oběd vydělali. Vyplatí se vám to? Internet a knihy jsou plné různých levných a chutných jídel, které si můžete doma udělat a vzít si je i do práce nebo do školy.
6. Važte si maličkostí a oprostěte se od potřeby „vlastnit všechno“. I nejmodernější chytrý telefon, počítač, nebo kabelka omrzí či se rozbije. Nebuďte tak majetničtí a kupujte si jen potřebné.